PENALTIES

Brezilya GP

1 Mayıs

2021

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Brezilya GP’si sonrası aşağıdaki kararı almıştır.

80 numaralı Alfa Romeo pilotu Burak Özer "Çeşitli sebeplerden dolayı 2 yarışa mazeretsiz katılmayan pilot, sonraki yarışta sıralamadan men cezası alır. Aynı sorun tekrar etmesi halinde sezondan ihraç edilir." kuralının ilk bölümünün ihlali nedeni ile Abu Dabi GP sıralama seanslarından ihraç edilmiştir.

Rusya GP

25 Mart

2021

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Rusya GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

9 numaralı Williams pilotu Teoman Sever'in yarışın ilk turunda  2. virajda yapmış olduğu atak sonrasında pist dışından avantaj sağlayarak geçişini tamamlamış ve sağladığı avantaj sonrasında yerini geri vermemiştir.
Bu geçiş ligimizin ve yarışmanın etik kurallarına uymadığı gerekçesiyle yarış süresi sonuna +15 sn süre cezası eklenmiştir.


80 numaralı Alfa Romeo pilotu Burak Özer yarışın 14. turunda  yarış çizgisi üzerinde yavaşladığı ve tur bindiren araçlara zaman kaybettirdiği gerekçesi ile katılacağı ilk sıralama seansından men edilmiştir.

25 numaralı Red Bull pilotu Berke Alkış yarışın 12. turunda 61 numaralı Ferrari pilotu Özgür Bayrak'a pistin 10 ve 13. virajlarında yapmış olduğu tehlikeli ataklar sonrası sıra/zaman kaybettirmesi sonucu yarış süre bitimine +15 saniye süre cezası ayrıca bu atakların yarış adabına uymadığı gerekçesiyle 'kınama' cezası verilmesi uygun görülmüştür.

Singapur GP

12 Mart

2021

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Singapur GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

Yarışın 20. turunda 61 numaralı Ferrari pilotu Mehmet Özgür Bayrak'ın arkasındaki 43 numaralı AlphaTauri pilotu Harun Kazel'e pist üstünde yerini vermek için yarış çizgisi üstünde yavaşlaması nedeniyle Mehmet Özgür Bayrak'a yarış süresine eklenmek üzere +10 sn süre cezası verilmiştir.


Yarışın 24. turunda 35 numaralı Mercedes pilotu Arda Büyükberker'in spin atmasının ardından piste tehlikeli şekilde dönmesi nedeniyle yarış süresine +5 sn eklenmiştir.


Yarışın 24. turunda  15 numaralı Racing Point pilotu Erdem Akyol'un pist üstünde VSC uygulaması varken, hasarlı aracını güvenli bir şekilde pit yoluna getiremediği için kendisine uyarı cezası verilmiştir.

"Çeşitli sebeplerden dolayı 2 yarışa mazeretsiz katılmayan pilot, sonraki yarışta sıralamadan men cezası alır. Aynı sorun tekrar etmesi halinde sezondan ihraç edilir." kuralı gereği 41 numaralı Mercedes pilotu Furkan Acar'a lig yönetimi tarafından, katılacağı ilk yarışta sıralama seansından men cezası verilmiştir.

İtalya GP

28 Şubat

2021

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, İtalya GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

Yarışın 2. turunda 39 numaralı AlphaTauri pilotu Arda Günay'ın fren noktasını kaçırıp 31 numaralı Williams pilotu Güvenç Balaban'a ve 12 numaralı Renault pilotu Emre Öztürk'e yapmış olduğu temastan ötürü Arda Günay'ın yarış süresine +5 sn eklenmiştir.

Yarışın 6.turunda 31 numaralı Williams pilotu Güvenç Balaban'ın pite giriş öncesinde güvenlik aracı ardında iki rakibini geçmesinden dolayı kınama cezası ve yarış süresine +10 sn süre cezası verilmiştir.

Yarışın ilk bölümünde güvenlik aracının pisti geç terk etmesinden dolayı yarışın tekrar başlamasında yaşanılan gecikme ve o esnada ilk sırada olan 34 numaralı Ferrari pilotu Semih Çelik'in yarışı başlatması incelenmiş; hakem heyeti tarafından yarış süresine +20 sn eklenmiştir.

Yarışın 15. turunda 61 numaralı Ferrari pilotu Mehmet Özgür Bayrak'ın aynı anda temas ettiği 22 numaralı Redbull pilotu Umur Boyacı ve 9 numaralı Williams pilotu Teoman Sever temasları incelenmiş olup Mehmet Özgür Bayrak'ın yarış süresine +20 sn eklenmesi karar verilmiştir.

Avusturya GP

15 Ocak

2021

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Avusturya GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

90 numaralı McLaren pilotu Deniz Ataözü’nün 22 numaralı Red Bull pilotu Umur Boyacı’ya yapmış olduğu temas nedeni ile +10 sn süre cezası verilmiştir.

 

43 numaralı AlphaTauri pilotu Harun Kazel’in 12 numaralı Renault pilotu Emre Öztürk’e yapmış olduğu temas nedeni ile yarış sırasında aldığı +3sn cezaya ilave olarak +10 sn süre cezası verilmiştir.

Kanada GP

18 Aralık

2020

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Kanada GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

 

80 Numaralı Alfa Romeo pilotu Burak Özer'e katılacağı ilk yarışta geçerli olmak üzere sıralamadan men cezası verilmiştir.

45 numaralı Haas pilotu Sezer Ünlü’ye katılacağı ilk yarışta geçerli olmak üzere sıralamadan men cezası verilmiştir. Ayrıca karıştığı diğer olaylardan ötürü kınama cezası verilmiştir.

Azerbaycan GP

3 Aralık

2020

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Azerbaycan GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

 

21 Numaralı Mercedes pilotu Onur Özyurt’un 39 numaralı AlphaTauri pilotu Arda Günay’a yapmış olduğu atak kusurlu bulunmuş, Onur Özyurt’a +5 sn süre cezası verilmiştir.

 

19 Numaralı Renault pilotu Mehmet Utkan Şen, start sonrası ilk virajda yaşamış olduğu temaslar nedeni ile kusurlu bulunmuş ve katılacağı ilk yarışta geçerli olmak üzere sıralamadan men cezası almıştır.

 

15 Numaralı Racing Point pilotu Erdem Akyol’un sıralamalar esnasında hızlı turunda olan 12 Numaralı Renault pilotu Emre Öztürk’ün yarış çizgisinde olması nedeni ile +5 sn süre cezası verilmiştir.

 

31 Numaralı Williams pilotu Güvenç Balaban’ın 45 numaralı Haas pilotu Sezer Ünlü’ye yapmış olduğu atakta kusurlu bulunmuştur. Güvenç Balaban katılacağı ilk yarışta geçerli olmak üzere sıralamadan men cezası almıştır.

 

39 Numaralı AlphaTauri pilotu Arda Günay’ın 31 Numaralı Williams pilotu Güvenç Balaban’a yapmış olduğu temas ve pist üzerinden reset to track seçeneğini kullanması nedeni ile +20 sn süre cezası verilmiştir.

İspanya GP

27 Kasım

2020

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, İspanya GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

​Yarışın 25. Turunda 12 numaralı Renault pilotu Emre Öztürk’ün 15 numaralı Racing Point pilotu Erdem Akyol’a yapmış olduğu atak sırasında, Erdem Akyol’un rakibine daha fazla yer bırakması gerektiğine ve bu nedenle uyarı cezası verilmesine karar verilmiştir.

Monako GP

20 Kasım

2020

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Monaco GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.


Yarışın 10. turunda 44 numaralı Haas pilotu Sezer Ünlü 13 numaralı McLaren pilotu Umut Aydemir'e pist üstünde yeterli boşluk bırakmadığından dolayı kınama cezası verilmiştir.
Aynı turda sarı bayraklar sallanırken 31 numaralı Williams pilotu Güvenç Balaban pist üstünde ki 44 numaralı Haas pilotu Sezer Ünlü'ye temas etmiş ve bu nedenle Güvenç Balaban'a uyarı cezası verilmiştir.
61 Numaralı Ferrari pilotu Mehmet Özgür Bayrak güvenlik aracı arkasında reset to track seçeneğini kullandığı ve diğer pilotların yarışını tehlikeye soktuğu için +10 sn süre cezası verilmiştir.

Hollanda GP

30 Ekim

2020

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Hollanda GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

Yarış startında 41 numaralı AlphaTauri pilotu İlker Çelen’in ilk virajda diğer pilotların hasar almasına ve süre kaybetmesine yol açmasından, ayrıca yarış içerisinde genel sürüş hataları ile diğer pilotlara zarar vermesinden dolayı katılacağı ilk yarışta geçerli olmak üzere sıralama men cezası almasına karar verilmiştir.

Çin GP

23 Ekim

2020

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Çin GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

Yarışın 18. turunda yarış çizgisi üzerinde duran Williams pilotu Güvenç Balaban’a katılacağı ilk GP de geçerli olmak üzere sıralama turlarından men cezası verilmiştir.

13. turda AlphaTauri pilotu Mehmet Hasanoğlu ile 35 numaralı Redbull pilotu  Yahya Taşkın’ın atak sonrasında yaşadıkları temas incelenmiş. Yahya Taşkın’a +10 sn süre cezası verilmiştir.

15. turda 42 numaralı Haas pilotu Burak Demirbaş’ın takım arkadaşı Haas pilotu Sezer Ünlü’ye yapmış olduğu atak incelenmiş olup pist sınırlarını ihlal etmesi ve geçiş sonrasında yerini geri vermediği için olay anında aldığı +3sn cezaya ilaveten +10 sn süre cezası verilmiştir.

Vietnam GP

30 Eylül

2020

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Vietnam GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.


Yarışın start esnasında kaza sonrası çıkan güvenlik aracının yarattığı karışıklıktan tüm pilotlarımız etkilenmiştir. Pist üstünde aynı anda illegal geçiş uyarısı ve ardından pilotlara verilen cezaları gördük. Bu konu hakkında müdahalemiz maalesef bulunmamaktadır. Topluluğumuzun dahil olduğu oyunun pist üstünde karmaşık bir şekilde ceza vermesi bu sorunun çözümü ile karmaşıklığı arttırmıştır. Haklı nedenleri ile hakem heyetine iletilen videolarda pilotlarımızın zor durumda kaldıklarını defalarca kez izlemiş bulunmaktayız. Umudumuz dahil olduğumuz platformun güncelleme ile bu tür sorunları çözmesidir. 

13 numaralı McLaren pilotu Umut Aydemir’in 21 numaralı Mercedes pilotu Onur Özyurt’a yapmış olduğu temas ve kaybettirdiği zaman için +10 sn zaman cezası verilmiştir.

95 numaralı AlphaTauri pilotu Mehmet Hasanoğlu’nun 15 numaralı Racing Point pilotu Erdem Akyol’a yapmış olduğu atak sonrasında pist dışından avantaj sağlayarak geçişini tamamlamış ve sağladığı avantaj sonrasında yerini geri vermemiştir. Bu geçiş nedeni ile +10 sn oyun tarafından ceza verilmiştir. Bu geçişin ligimizin ve yarışmanın etik kurallarına uymadığı gerekçesiyle toplam cezası +25 sn olarak değiştirilmiştir.

Bahreyn GP

30 Eylül 

2020

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Bahreyn GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.

Yarışın startında 69 numaralı Renault pilotu Ünsal Eroğlu’nun rakip pilotlara yeteri kadar boşluk bırakmadığı için uyarı cezası verilmiştir.

Yarış esnasında 13 numaralı Mclaren pilotu Umut Aydemir’in 45 numaralı Haas takımı pilotu Sezer Ünlü’ye tur bindirmesi esnasında tur bindirilen Haas pilotu Sezer Ünlü’nün yarış çizgisi üstünde yavaşlaması nedeniyle uyarı cezası verilmiştir.

Avustralya GP

11 Eylül

2020

Thrustmaster TR Endurance F1 League Hakem Heyeti, Avustralya GP’si sonrası aşağıdaki kararları almıştır.


Yarışın 29. turunun son virajında 69 numaralı Renault pilotu Ünsal Eroğlu’nun piste dönüşünün tehlikeli bulunmasından dolayı uyarı, dönüşü sonrası temas ettiği araç içinse +5 sn süre cezası verilmiştir.